Товариство організаційУчасників АТО Одещини

Увійдіть за допомогою:

Братні народи УКРАЇНИ та ГРУЗІЇ: спільна історія та спільне майбутнє!

15 Кві 2018

14 квітня  в Одеському  літературному музеї  відбулась презентація виставки, яка присвячена особливим історіям українських військовослужбовців и добровольців, що надавали підтрімку Грузії під час військового конфлікту с Россией в Абхазії в 1992-1993 рр., а також грузинсько-український патріотичний захід «Мова – Батьківщина – Віра!» до Дня національної єдності, громадянської злагоди і пам’яті загиблих за Грузію та до Дня грузинської мови.

На захід запрошені представники дипломатичних представництв, акредитованих у м. Одеса, національно-культурних товариств Одещини та Херсону, представники влади та громадських організацій Одеської області, науковці, військовослужбовці та добровольці, які захищають незалежність України та її територіальну цілісність.

 

Грузинсько-український патріотичний захід «Мова – Батьківщина – Віра!» мав три складові:

  • Презентація виставки про особливі історії українських військовослужбовців і добровольців, які надавали підтримку Грузії під час військового конфлікту з Росією в Абхазії в 1992-1993 рр.. 

Державна служба у справах ветеранів Грузії (м. Тбілісі) створила виставку про українських військовослужбовців і добровольців, які надавали підтримку Грузії під час військового конфлікту з Росією в Абхазії в 1992-1993 рр. та допомагали відстоювати незалежність і територіальну цілісність Грузії, рятували знесилених людей (в основному жінок і дітей) і забезпечували тих, хто залишився в горах, самим необхідним: продуктами харчування, медикаментами і теплим одягом. За 10-14 жовтня 1993 року українськими льотчиками було здійснено 291 виліт. Українці вивезли з Кодорської ущелини 7634 чоловік та доставили 487 тонн вантажів. Про цю та інші історії розповів  Директор Державної служби ветеранів Володимир Імнадзе.

  • День національної єдності, громадянської злагоди і пам’яті загиблих за Грузію
Консул Грузії в Одесі, Торніке Беркекашвілі, розповів, що долі грузинського та українського народів не просто схожі, а наче віддзеркалення одна від одної. День національної єдності в Грузії тотожний Дню Гідності та Свободи в Україні. В ці пам’ятні дати ми віддаємо належну шану патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод, а також національних інтересів держави.
9 квітня 1989 року в Тбілісі силами Радянської армії було жорстоко придушено мирну багатоденну демонстрацію, що проходила перед будинком уряду під антикремлівськими гаслами. Під колесами танків і від ударів саперними лопатками загинуло 19 осіб (з них – 16 жінок). З трагічних подій 9 квітня почався процес консолідації грузинського суспільства навколо ідей національної незалежності, відновлення грузинської державності. Вже на наступний день після розгону мітингу на знак протесту проти розгону місто Тбілісі та інші міста Грузії розпочали страйк, був оголошений національний 40-денний траур. На другі роковини трагедії – 9 квітня 1990 року Грузія проголосила незалежність від СРСР.  У пам’ять про трагічні події 9 квітня 1989 року в Грузії відзначається День національної єдності, громадянської злагоди і пам’яті загиблих за батьківщину в Грузії.
  • День рідної мови в Грузії
Представник “Товариства организаций учасників АТО Одещини”, Олександр Голопотелюк, мав велику честь привітати присутніх з “Днем рідної мови”, який  щорічно відзначається 14 квітня в Грузії.
40 років тому, у 1978 році, радянська влада вирішила позбавити місцеві мови союзних республік статусу державних. Державною мовою СРСР проголошувалася тільки російська мова.
Зазначена поправка 14 квітня 1978 року мала бути затверджена Верховною Радою Республіки. Однак, це викликало бурхливий протест грузинської громадськості. На проспекті Руставелі зібралося близько 100 тисяч чоловік, зокрема: студенти, представники науки і культури. І вперше за всю історію радянського режиму комуністичний уряд відступив і був змушений задовольнити вимогу мітингувальників узаконити за грузинською мовою статус державної мови.

Захід організований Грузинським культурно-освітнім центром «Іверія» спільно з Державною службою у справах ветеранів Грузії за підтримки Консульства Грузії у м. Одеса.

 

Пов'язвні пости

Залишити коментар

Корисна інформація
Сайти організацій
книга пам’яті
memorial